czwartek, 21 lutego 2013

SUPLEMENTACJA vol.1

Witajcie!

Dzięki Anetce M. ( :* ) zainteresowałam się suplementacją. Krzysiu dostał od Cioci Anetki ogromny zestaw suplementów, troszkę ja też wcześniej za jej radą kupiłam. Jeszcze za wcześnie, żeby oceniać ich działanie, ale chciałam pokazać czego używamy.

Dzisiaj część I, czyli tabletki, kapsułki i kropelki.

Citrosept Organic

http://www.citrosept.pl
Citrosept jest suplementem diety, którego głównym składnikiem jest ekstrakt z pestek, miąższu i białych części grejpfruta. Jest on koncentratem flawonoidów występujących naturalnie w owocach oraz witaminy C. Jako rozcieńczalnik (nośnik) zastosowano wodny roztwór gliceryny roślinnej. Citrosept jest dostępny w postaci płynu, kapsułek i syropu, do kupienia w każdej aptece bez recepty.

Citrosept jest produktem otrzymywanym z pestek, miąższu i białych części grejpfruta (w literaturze światowej przyjęła się jednak nazwa GSE, czyli ekstrakt z pestek grejpfruta). Zawiera on przede wszystkim bioflawonoidy i glikozydy w formie: naringiny oraz kilku białek.

Bioflawonoidy, nazywane niekiedy witaminą P, są związkami polifenolowymi szeroko rozpowszechnionymi w świecie roślin. Niektóre flawonoidy (zwłaszcza flawony, flawanony i flawanole) mają właściwości przeciwutleniające, wychwytują wolne rodniki tlenowe, wykazują działanie m.in. antyoksydacyjne, przeciwzapalne i uszczelniające na naczynia krwionośne.

Działają one synergistycznie (nawzajem wzmagają swoją aktywność) z witaminą C i chronią ją przed utlenianiem. Witamina C (czyli kwas askorbinowy) to organiczny związek chemiczny mający duże znaczenie dla organizmu człowieka. Bierze udział w procesach gojenia się ran i złamań, podnosi odporność organizmu , ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naczyń krwionośnych  i dziąseł.

Glikozydy (naringina i białka) to związki chemiczne będące pochodnymi węglowodanów.  W odpowiednio wysokich ilościach obniżają poziom cholesterolu, działają antyseptycznie a przez to przeciwzapalnie.

Cena: ok. 33 zł / 20 ml; 57 zł / 50 ml


Calperos

www.ceneo.pl
Skład
Substancja czynna: 1 kapsułka zawiera 500 mg węglanu wapnia, co odpowiada 200 mg jonów wapnia oraz substancje pomocnicze: magnezu stearynian, talk, dwutlenek tytanu (E 171), indygotyna (E 132), żelatyna.
Wskazania
  • Nieprawidłowe żywienie produktami ubogimi w wapń
  • Zaburzenia wchłaniania zwrotnego wapnia z kanalików nerkowych
  • Zmniejszone stężenie wapnia we krwi z podwyższonym stężeniem fosforu u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek i zapobieganie wzmożonej pobudliwości nerwowo - mięśniowej
  • Stany zwiększonego zapotrzebowanie na wapń (okres intensywnego wzrostu u dzieci i młodzieży oraz w przebiegu ciąży i podczas laktacji)
  • Profilaktycznie – uzupełniająco w kompleksowym leczeniu osteoporozy
  • Stany po długotrwałym unieruchomieniu i okres rekonwalescencji po złamaniach kości
  • Wspomagająco w leczeniu przeziębień i chorób alergicznych.
Działanie
Preparat zawiera węglan wapnia, który jest dla organizmu źródłem wapnia zjonizowanego. Wapń jest pierwiastkiem biorącym udział w tworzeniu i mineralizacji tkanki kostnej na przestrzeni całego życia człowieka. Warunkuje prawidłowe przewodnictwo nerwowe i kurczliwość mięśni poprzecznie prążkowanych. Utrzymuje równowagę elektrolitową organizmu, wpływa również na sprawność pracy mięśnia sercowego. Uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi. Wpływa na aktywność katalityczną szeregu enzymów, pełni też rolę przekaźnika, dzięki któremu bodźce chemiczne, fizyczne lub hormonalne ulegają przekształceniu w określony efekt biologiczny. Dzięki właściwości zmniejszania przepuszczalności ścian naczyń krwionośnych wapń działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i przeciwalergicznie. Węglan wapnia zawarty w preparacie pomaga pokryć dzienne zapotrzebowanie na wapń, zmniejsza utratę wapnia z układu kostnego u kobiet w okresie około- i postmenopauzalnym oraz u wszystkich osób w podeszłym wieku. Zapobiega wystąpieniu zmian kostnych w przebiegu przewlekłej niewydolności nerek. Wpływa łagodząco na odczyny alergiczne na powierzchni skóry i błon śluzowych.

Cena: zależnie od dawki i ilości kapsułek 10-40 zł


Devikap

www.twojeleki.pl
Devikap jest wodnym roztworem witaminy D3 do stosowania doustnego, zawierającym
15 000 jednostek międzynarodowych (j.m.) tej witaminy w 1 mililitrze.
 
Witamina D3 (cholekalcyferol) to rozpuszczalna w tłuszczach witamina regulująca gospodarkę wapniowo-fosforanową organizmu. Odgrywa zasadniczą rolę we wchłanianiu wapnia i fosforanów z jelit, transporcie soli mineralnych i procesie wapnienia kości, reguluje także wydalanie wapnia
i fosforanów przez nerki. Stężenie jonów wapniowych wpływa na szereg ważnych procesów biochemicznych warunkujących utrzymanie właściwego napięcia mięśni, pobudzenie nerwowe
i krzepnięcie krwi. Witamina D jest konieczna do prawidłowej czynności przytarczyc, wpływa na układ kostny, nerki i jelito. Jest czynnikiem przeciwkrzywiczym – jej niedobór w pożywieniu lub zaburzenie wchłaniania, zwłaszcza przy braku ekspozycji na światło słoneczne, prowadzą u dzieci w okresie szybkiego wzrostu do krzywicy, zaś u dorosłych do osteomalacji (rozmiękania kości). Kobiety w okresie menopauzy, bardziej narażone na osteoporozę (ubytek masy kości) w związku ze zmianami hormonalnymi, powinny zwiększyć dzienną dawkę witaminy D.
 
Wchłanianie witaminy D3 zachodzi w całym jelicie cienkim. Okres półtrwania we krwi wynosi kilka dni i może ulec wydłużeniu w przypadku chorób nerek. Wydalanie zachodzi z moczem
ikałem.
Witamina D3 przenika przez barierę łożyska i do mleka kobiecego.
Zbyt duże, długo stosowane dawki witaminy D3, lub dawki uderzeniowe (bardzo duże dawki jednorazowe) mogą być przyczynąprzewlekłej hiperwitaminozy.
 
Wskazania do stosowania
Profilaktyka i leczenie niedoboru witaminy D. Zapobieganie i leczenie krzywicy, tężyczka hipokalcemiczna (związana z niedoborem wapnia), osteomalacja (rozmiękanie kości u dorosłych)
i choroby kości na podłożu metabolicznym. Profilaktycznie w stanach złego wchłaniania (w wyniku przewlekłych schorzeń jelit, marskości wątroby, rozległej resekcji żołądka i jelit). Leczenie wspomagające w osteoporozie.
 
Cena: ok. 5 zł / 10 ml
 
VIBOVIT Junior
www.lekosfera.pl
 
Skład:
(1 saszetka zawiera): Witamina C 25mg, Niacyna 7mg, Witamina E 3,5mg, Kwas pantotenowy 1,5mg, Witamina B2 0,7mg, Witamina B6 0,7mg, Witamina B1 0,6mg
Witamina A 300μg, Witamina D 2,5μg, Witamina B12 0,5μg

Działanie:
Vibovit Junior to zestaw 10 podstawowych witamin niezbędnych do prawidłowego rozwoju młodego organizmu. Stanowi uzupełnienie codziennej diety dzieci powyżej 3 roku życia, szczególnie w okresie rekonwalescencji i w okresach zwiększonego zapotrzebowania na witaminy (jesienno-zimowym i zimowo-wiosennym).

Cena: ok. 23 zł / 30 saszetek

ASMAG

www.cefarm24.pl

Wskazania:
ASMAG przeznaczony jest dla osób z niedoborem magnezu, nadpobudliwością nerwowo-mięśniową, spazmofilią, drgawkami, drętwieniem kończyn, skurczami mięśni, zaburzeniami rytmu serca, problemami ze snem, nadpotliwością i reumatyzmem. Stosowany także w okresie powracania do zdrowia po przebytej chorobie zakaźnej i zabiegach chirurgicznych oraz leczeniu antybiotykami. Ponadto pomocniczo przy hipokalemii.
 
Działanie:
Magnez jest ważnym mikroelementem, który stymuluje działanie wielu enzymów, na przykład tych transportujących wysokoenergetyczne związki fosforanowe. Ponadto odpowiada za normalizację cyklu komórkowego, między innymi reguluje prawidłowe stężenie potasu w komórce. Jest istotnym składnikiem w procesie skurczu mięśni, co więcej oddziałuje na pobudliwość nerwowo-mięśniową (działa przeciwnie do wapnia). Odgrywa również ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi, normalizując trombocyty i fibrynogen. Dodatkowo pobudzająco działa na mechanizmy obronne organizmu i prawidłowe kształtowanie się szkieletu. Niedobór magnezu może mieć wiele nieprzyjemnych następstw, przeważnie w postaci intensywnego napięcia mięśniowego, drżenia i skurczu mięśni. Organizmu potrzebuje dziennie blisko 300 mg/24 h przy normalnym funkcjonowaniu organizmu, zapotrzebowanie to wzrasta w sytuacjach stresowych, przy znacznym wysiłku fizycznym oraz dużym spożyciu alkoholu.

Cena: 6,50 zł / 50 tabletek

Niedługo kolejne suplementy - soki, oleje, miodek...

Buziaki
Ania 

1 komentarz:

  1. Aniu - czy Citrosept rzeczywiście pobudza apetyt u dzieci?

    OdpowiedzUsuń