wtorek, 19 lutego 2013

2012-03-30 ODŻYWIANIE

ODŻYWIANIE

30 Marzec 2012   

Już dawno chciałam napisać o jedzonku :)
Zapraszam…

Wydajesię, że nasze kochane dzieciaczki, kiedy już nie są sprawne i nie poruszają sięsamodzielnie, nie mają dużego zapotrzebowania energetycznego. Skoro nie ruszająsię, nie biegają, to nie ma dużego zużycia kalorii. I to jest bardzo złe myślenie.Zapominamy o tym, iż większość kalorii spala normalne funkcjonowanie organizmu– trawienie, oddychanie, bicie serduszka. A często jest tak, iż są problemy zjedzeniem – a to dziecko się krztusi, a to zaciska zęby – jedzenie trwa długo inie są to duże ilości. Z czasem widzimy, że traci na wadze i jest słabsze.

Jak temuzaradzić?

Jedną zopcji jest założenie gastrostomii, tzw. PEG-a, i podawanie pokarmu bezpośredniodo żołądka. Niewiele wiem na ten temat – Krzyś jeszcze go nie potrzebuje – więcnie będę się rozpisywać. Jest to dobra opcja dla dzieci, które mają corazwiększe problemy z jedzeniem i piciem, tracą na wadze i nie działają sposoby,które opiszę poniżej. Osobiście coraz częściej myślę o PEG-u i zdecyduję się naniego, kiedy uznam , że jest taka potrzeba, nie można tej decyzji jednak zbytodkładać, aby nie doprowadzić do sytuacji, gdy stan fizyczny dziecka niepozwala na jego założenie.

Chciałamnapisac jak my sobie radzimy z jedzonkiem i z problemami jedzeniowymi.

Krzyśmiesiąc temu skończył 8 lat i nadal je samodzielnie. Był już moment, ok. 2 latatemu, że był bardzo chudziutki i wtedy zaczęłam pracować nad jego masą ciałka.

Pierwsząpomocą są Nutridrinki. Są toodżywcze koktajle i zupy, które mogą zastąpić normalne pożywienie. Nutridrink towysokoenergetyczny preparat odżywczy w płynnej postaci, przeznaczony do picia.Zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach: białko,tłuszcze, węglowodany oraz komplet witamin i minerałów. Jego zaletą jest to, żew małej objętości dostarcza dużo energii i wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Rodzaje Nutridrinków:
- Nutridrink
- Nutridrink Yoghurt Style
- Nutridrink Protein
- Nutridrink Soup
- Nutridrink Multi Fibre
- Jutridrink Juicy StyleKrzysiowizupy nie podeszły – nie chciał ich jeść – w smaku nie są zbyt dobre. NatomiastNutridrinki są różne i naprawdę można wybrać coś dla dziecka. Najczęściejużywamy Nutridrinków Protein – z białkiem i Multi Fibre – z błonnikiem.Najbardziej Krzysiowi smakują Protein o smaku owoców leśnych i czekoladowe J Jeden Nutridrink ma 300 kcal. Krzyś pije 2 dziennie– czyli dostaje dodatkowe 600 kcal dziennie.  Nutridrinki podaję Krzysiowi strzykawką (podobnie jak picie)

WAŻNE!
Nutridrinkinależy podawać POWOLI – jedną butelkę należy spożywać przez około 30 minut.Zbyt szybko podawany może powodować rozwolnienie.

Fantomalt i Protifar
Są jeszcze 2preparaty, których używamy – Fantomalt i Protifar. Są to preparaty w proszkach.Nie są zalecane dla dzieci poniżej 6 roku życia.

Fantomalt - Dietetyczny środek spożywczyspecjalnego przeznaczenia medycznego. Do postępowania dietetycznego u pacjentówz niedostateczną podażą energii lub zwiększonym zapotrzebowaniem energetycznym.Fantomalt, którego składnikiem jest maltodekstryna, stanowi dodatkowe źródłoenergii w diecie pacjenta. Nie zawiera białka mleka. Nie zawiera laktozy.Produkt bezglutenowy. Fantomalt łatwo rozpuszcza się w gorących i zimnychnapojach. Posiada neutralny smak, może być dodawany zarówno do słodkich jak ipikantnych potraw lub napojów. Może być gotowany razem z potrawą lub napojem.

Protifar - Dietetyczny środek spożywczyspecjalnego przeznaczenia medycznego. Do postępowania dietetycznego whipoproteinemii. Protifar stanowi dodatkowe źródło białka dla pacjentów, u którychnaturalna dieta nie pokrywa zapotrzebowania na białko. może być stosowany upacjentów, u których zalecana jest ograniczona podaż sodu, potasu i/lubfosforu. Protifar posiada neutralny smak, może być gotowany razem z potrawą lubnapojem. Produkt bezglutenowy.

Fantomalti Protifar dosypuję do jedzonka – do zup mlecznych, zup, kaszek czy zmiksowanych owoców.

My wspomagamy się tymi produktami. Efekty są bardzo dobre, co potwierdza waga Krzysia – w wieku 8 lat i 1 miesiąca ma 130 cm wzrostu i waży 28 kg, co jestwagą idealną dla chłopca w jego wieku ( sprawdzone w siatkach centylowych).

Nie wiem, czy ktoś uzna to za jakąś reklamę, ale przy okazji chciałam powiedzieć,gdzie można te preparaty nabyć najtaniej. W aptece internetowej www.cefarm24.pl
W ogóle są to preparaty dostępne tylko w aptekach.

W raziepytań lub uwag proszę o kontakt:
Anka 728 451 521

[Edit] pojawi siękolejny post w tym temacie, ponieważ mamy już PEG

Komentarz:
~Aneta M.
30 Grudzień 2012 o 12:28

Kuba ma 13 lat i 7 miesięcy. Od czwartego roku zycia choruje na ceroidolipofuscynozę neurolanlą typu II (postać późnoniemowlęca). PEGa miał założonego w 5-tym roku życia od wtedy też jesteśmy pod opieka Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci. Karmiony jest ułożoną dla niego dietą zbilansowaną wysokobiałkową, podawaną w 4 dziennych porcjach. Wcześniej za pomocą specjalnej aparatury sprawdzane było jego zapotrzebowanie energetyczne i zuzycie dzienne kalorii. Dietę układał dla nas i modyfikuje ja co kilka miesięcy dr Tomasz Dangel (WHD). Dieta ta oparta jest na salcesonie ozorkowym, żóltkach jajek, sliwkach suszonych, bananach, białym serze (chudym) i suplementacji typu: multisal, vibovit, calum, calperos, miód manuka. Oprócz tego rano mieszanka sok z cytryny + olej z wisiołka + olej lniany + sok z aloesu. Podajemy też citrosept, sok z noni, dicoflor i obowiązkowo devikap. Kuba ma ok 165 cm wzrostu i waży 50,4 kg. Cały czas rośnie :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz